Verbs Type B1 Active Voice

Ενεργητική Φωνή/Active Voice Type B1

ΟΡΙΣΤΙΚΗ – INDICATIVE

ΕΝΕΣΤΩΤΑΣ
PRESENT
ΠΑΡΑΤΑΤΙΚΟΣ
IMPERFECT
ΑΟΡΙΣΤΟΣ
SIMPLE PAST
τραγουδάω
τραγουδώ
τραγουδούσα
τραγούδησα
τραγουδάςτραγουδούσεςτραγούδησες
τραγουδά(ει)τραγουδούσετραγούδησε
τραγουδάμε
τραγουδούμε
τραγουδούσαμετραγουδήσαμε
τραγουδάτετραγουδούσατετραγουδήσατε
τραγουδάνε
τραγουδούν(ε)
τραγουδούσαν(ε)τραγούδησαν
τραγουδήσανε
ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΗΤΙΚΟΣ
ΜΕΛΛΟΝΤΑΣ
FUTURE CONTINUOUS
ΣΤΙΓΜΙΑΙΟΣ
ΜΕΛΛΟΝΤΑΣ
SIMPLE

FUTURE
ΣΥΝΤΕΛΕΣΜΕΝΟΣ ΜΕΛΛΟΝΤΑΣ
FUTURE

PERFECT
θα τραγουδάω
θα τραγουδώ
θα τραγουδήσωθα έχω τραγουδήσει
θα τραγουδάςθα τραγουδήσειςθα έχεις τραγουδήσει
θα τραγουδά
θα τραγουδάει
θα τραγουδήσειθα έχει τραγουδήσει
θα τραγουδάμε
θα τραγουδούμε
θα τραγουδήσουμεθα έχουμε τραγουδήσει
θα τραγουδάτεθα τραγουδήσετεθα έχετε τραγουδήσει
θα τραγουδάνε
θα τραγουδούν(ε)
θα τραγουδήσουν(ε)θα έχουν τραγουδήσει
ΠΑΡΑΚΕΙΜΕΝΟΣ
PRESENT PERFECT
ΥΠΕΡΣΥΝΤΕΛΙΚΟΣ
PAST PERFECT
έχω τραγουδήσειείχα τραγουδήσει
έχεις τραγουδήσειείχες τραγουδήσει
έχει τραγουδήσειείχε τραγουδήσει
έχουμε τραγουδήσειείχαμε τραγουδήσει
έχετε τραγουδήσειείχατε τραγουδήσει
έχουν(ε) τραγουδήσειείχαν(ε) τραγουδήσει

ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΗ – SUBJUNCTIVE

ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΗΤΙΚΗ
PRESENT
ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ
PAST
ΣΥΝΤΕΛΕΣΜΕΝΗ
PERFECT
να τραγουδάω
να τραγουδώ
να τραγουδήσωνα έχω τραγουδήσει
να τραγουδάςνα τραγουδήσειςνα έχεις τραγουδήσει
να τραγουδάεινα τραγουδήσεινα έχει τραγουδήσει
να τραγουδάμε
να τραγουδούμε
να τραγουδήσουμενα έχουμε τραγουδήσει
να τραγουδάτενα τραγουδήσετενα έχετε τραγουδήσει
να τραγουδάνε
να τραγουδούν(ε)
να τραγουδήσουν(ε)να έχουν(ε) τραγουδήσει

ΠΡΟΣΤΑΚΤΙΚΗ – IMPERATIVE

ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΗΤΙΚΗ
PRESENT
ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ
PAST
τραγούδατραγούδησε
τραγουδάτετραγουδήστε

ΜΕΤΟΧΗ – PARTICIPLE

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ
PRESENT
τραγουδώντας
  • Verbs of Type B category have tone on the last letter -ώ
  • The endings in Present Indicative are -ώ, -άς, -ά(ει), -άμε, -άτε, -άνε/-ούνε
  • The Present Participle ends in -ώντας. Since the tone is above ώ , we choose omega ω and not omikron ο
  • The endings of Imperative are -α,-άτε and -ε, -ήστε
  • The ending of Past Indicative is -ησα to the root of Present Indicative. For example αγαπ-ώ> αγάπ-ησα/ τραγουδ-ώ>τραγούδ-ησα and the tone stays in the root.
  • τραγουδάω-ώ, αγαπώ, γελώ, γλεντώ, κολλώ, κρατώ, κρεμώ, μελετώ, μιλώ, νικώ, ξεχνώ, πεινώ, περπατώ, πηδώ, πουλώ, προτιμώ, ρωτώ, σταματώ, τραβώ, φυσώ, χαιρετώ, χαλώ, χτυπώ etc.
  • Some verbs have both Type B1 and Type B2: ακολουθώ, κυκλοφορώ, τηλεφωνώ, χωρώ, συζητώ, προχωρώ etc.
ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ
ACTIVE VOICE

Present
Ενεστώτας

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ
ACTIVE VOICE
Past
Αόριστος
ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ
PASSIVE VOICE


αγαπάω,-ώαγάπησααγαπιέμαι
βαστάω,-ώβάσταξαβαστιέμαι
γελάω,-ώγέλασαγελιέμαι
γεννάω,-ώγέννησαγεννιέμαι
κολλάω,-ώκόλλησακολλιέμαι
κρατάω,-ώκράτησακρατιέμαι
κρεμάω,-ώκρέμασακρεμιέμαι
κυβερνάω,-ώκυβέρνησακυβερνιέμαι
μετράω,-ώμέτρησαμετριέμαι
μιλάω,-ώμίλησαμιλιέμαι
νικάω,-ώνίκησανικιέμαι
ξεχνάω,-ώξέχασαξεχνιέμαι
πατάω,-ώπάτησαπατιέμαι
περπατιάω,-ώπερπάτησαπερπατιέμαι
πετάω,-ώπέταξαπετιέμαι
πηδάω,-ώπήδηξαπηδιέμαι
πουλάω,-ώπούλησαπουλιέμαι
ρωτάω,-ώρώτησαρωτιέμαι
τραβάω,-ώτράβηξατραβιέμαι
τραγουδάω,-ώτραγούδησατραγουδιέμαι
φυσάω,-ώφύσηξαφυσιέμαι
χαιρετάω,-ώχαιρέτησαχαιρετιέμαι
χαλάω,-ώχάλασαχαλιέμαι
χτυπάω,-ώχτύπησαχτυπιέμαι

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *